Kósa Lajos múlt heti szavai óta már sok víz folyt le a Dunán és most nem az áradásra kell gondolni. Azon az ominózus napon sokat gyengült a forint, ám az azóta tett be/kijelentések hatására úgy látszik, megnyugvással reagál a piac. Lehet persze, hogy Debrecen első emberének simán elment az esze és nincs tisztában azzal, mit beszél, de annak valahogy mégis több az esélye, hogy az egész mögött egy ügyesen felépített stratégia áll. Mert azt ugye senki nem gondolja komolyan, hogy egy vezető körhöz tartozó politikus kontrollálatlanul mond hülyeségeket?
Persze ez elég kockázatos egy játék, mondhatni kétélű fegyver, ami könnyen visszafelé sülhet el, ám az időzítés és a koreográfia mindenképpen tökéletes. Vegyünk egy olyan embert, aki elég szimpatikus ahhoz, hogy hosszú távon ne haragudjanak rá az emberek, ám ne értsen annyira a gazdasághoz, hogy ne lehessen kimenteni majd. Az előző kormányra még mindig rá lehet fogni, hogy miattuk reagált a piac úgy ahogy, a mostaninak pedig elég magas a népszerűsége, hogy ezt el is tudják adni. Ráadásul közvetlenül utána jött egy Varga Mihály, majd egy ad-hoc kormányülés, végül pedig 29 pont.
Ezzel a hármassal a piac lassan megnyugvást produkált, a forint pedig egyszerre erősödni kezdett, ahogy az események követték egymást, melynek a tetőzése Orbán Viktor egyórás beszéde volt.
Tűnhet ez persze egy összeesküvés-elméletnek is. Michael Moore a Fahrenheit 9/11 c. dokumentumfilmében arra (is) próbált rávilágítani, hogy az ország terrorista fenyegetettsége nem más, mint a Bush kormány által indikált pszichológiai ráhatás a lakosságra, hogy aztán az általa tett lépések minél indokoltabbnak és hatásosabbnak látszanak. Nem tudni, Kósáékat hasonló ötlet vezérelte-e, ám ha mégis, akkor Magyarország történetének eddig legjobban kitalált és felépített gazdasági médiahackjének lehettünk tanúi az elmúlt szűk egy hétben.
Vitatott szempontok