A kérdést akár úgy is fel lehetne tenni, miért mondott le Gyurcsány Ferenc? Ha valaki most azzal jön, hogy az igazság pillanata, meg hogy az utcai menő balhézások demonstrációk elérték kívánt hatásukat, az vagy hülyeségeket beszél, vagy egyszerűen csak nem figyelt oda az elmúlt 3 év belpolitikájára.
Egy hitelét vesztett kormányfőre hagyni egy ország vezetését meglehetősen rossz ötlet, mert az emberek többsége vagy nem tud, vagy nem is akar majd hinni neki. Gyurcsány Ferenc távozása így szükségszerű volt, hisz egy ilyen méretű válságot képtelenség ilyen belpolitikai állapotok mellett kezelni. De hogy ez az ellenzéknek köszönhető, az több is, mint kérdéses.
Az ellenzék ugyanis nem tudott mit kezdeni vele. Akár merről is próbálták kikezdeni, vagy lepergett róla, vagy egyszerűen a pofájukba röhögött. Még az Öszödön elhangzott beszéde után sem változott sokat a felállás, mert bár egyértelművé vált a nyílt támadási felület, a panelmondatok népbe való beleverésén kívül nem sok mindent tudtak felmutatni. Ilyen politikával a jobboldal valószínűleg csak a válság segítségével tudta volna megnyerni a választást 2010-ben. De ez már történelem, a történelemben pedig nincs olyan, hogy „mi lett volna, ha...”.
Gyurcsány azért mondott le, mert képtelen volt rávenni az ellenzéket az értelmes párbeszédre. Az indok a miniszterelnök személye volt. Eddig. A labda ezzel átkerült a másik térfélre, itt a lehetőség kihasználni. Azt csak remélni tudjuk, hogy tényleg csak a kormányfő az egyetlen politikus, aki hazudott.
Vitatott szempontok